BIP KMPSP w Częstochowie

A A+ A++

Herb Państwowej Straży Pożarnej  Herb Miasta Częstochowa  Herb Powiatu Częstochowskiego

ul. Sikorskiego 82/94
42-202 Częstochowa

Napisz do nas na:
sekretariat@kmpsp.czest.pl

Zadzwoń do nas:
+48 34 361 55 21

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Każdego dnia na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego strażacy wyjeżdżają do pożarów suchych traw i nieużytków rolniczych.

04.03.2019

Od początku 2019 r. do 04 marca br. takich pożarów było już ponad 150.

W większości przypadków są to pożary wywołane celowo – przez bezmyślność ludzką. Pomimo corocznych próśb i apeli wciąż kultywowana jest bardzo niebezpieczna tradycja wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych.

Jest też już, niestety, pierwsza ofiara śmiertelna. W piątek 1 marca br. w Zrębicach gmina Olsztyn strażacy zostali wezwani do palących się traw. W pogorzelisku znaleziono ciało kobiety.

Prosimy i apelujemy o rozsądek! 

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, taki pożar bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, a czasami nawet to, co najcenniejsze – życie.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj: 0
W tym tygodniu: 2
W tym miesiącu: 28
W tym roku: 221
Ogółem: 221